Cuma , Ağustos 14 2020

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer ?

Herkesin yakından takip ettiği konulardan sadece bir tanesi 2. el araba fiyatları. Uzun süredir ülkemizde hiç olmadığı kadar bir yükseliş söz konusu bu sektörde. Şöyle ki 20 yaşındaki araçlar için bile 40-70 bin lira gibi fiyatlar istenmekte. Peki bu ne kadar doğru yada bu fiyatlar gerçeği yansıtıyor mu .?

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer ?
İkinci el araba fiyatları ne zaman düşer ?

Öncelikle malum ülkemizin üzerinde olan bu ekonomik baskıyı iyi analiz etmek gerek. Sadece salgın yada dolar bazlı düşünmemek gerek. İnsanlar artık tamamen kendi çıkarları doğrultusunda sözüm ona ticaret yapıyorlar. Şuan yaşanan sıkıntı aslında şundan kaynaklı; vakti zamanında al sat işi yapan kişi sayısı oldukça azdı. Ekonomik sıkıntıların getirmiş olduğu geçim derdi insanları ek iş yapmaya, en kolay iş olarak da araç al sat işine sürükledi.

Zaten aracı aldığı fiyat örnek vermek gerekirse 20 bin lira iken, al sat işi yapan kişi fiyatı 30 bine çıkarıyor ve pazarlıklarla beraber aracı 24-27 bin arasına satıyor.Her alan aracını aldığı fiyatın altına satmamak için maalesef bu kısır döngüyü devam ettiriyor.

Şuan mevcut otomobil sektöründe sıfır araçların fiyatı 100-160 bin lira iken 10 yaşındaki araçlara dahi 80-130 bin lira isteniyor.

İkinci el araba fiyatları ne zaman düşecek ?

Açıkçası geçtiğimiz son 1,5-2 senede inanılmaz bir tırmanış sergileyen bu sektör şimdi çok daha kötü bir hal alacak gibi duruyor. Tüm dünyanın ve ülkemizin başına musallat olan oovid-19 salgını nedeni ile düşüş değil aksine yine aralıksız bir tırmanış ile çok yüksek fiyatlar bizi bekliyor gibi gözüküyor.

İnsanlar işsiz, yada kredi borçları söz konusu.BU tür borçlarını kapatmak için herkes elindeki araçları fazla paraya satmaya çalışıyorlar.Ancak durumun en vahim olan kısmı şu; araç fiyatları yükseliyor lakin alıcısını da çok iyi buluyor. Aslında bu piyasada bu fiyatlara alım olmamış olsa fiyatlar doğal olarak zaten düşecek.

Devletin müdahale etmesi gerekiyor mu?

Bu konu çok konuşuldu.Aslında devletin bu konu hakkında daha önce yaptığı çalışmalar var. Lakin2-3 kez bu piyasaya uygulanacak önlemler ertelenmiş durumda. Bu durumun aşırı şekilde devam etmesi halinde devletin müdahale etmesi kaçınılmaz olacaktır.

Peki devlet ne yapabilir; Örneğin belli yaş aralıklarına maksimum fiyat sınırı koyabilir. Yada bu sektörde en büyük zararı alıcılar ( yani kullanıcılar ) yaşadığı için oto expertiz konularına yoğunlaşıp her ilde devlet tarafından kontrol edilen oto ekspertizler kurup 1 yıl ekspertiz garantili kontroller yapabilir. Bunun ötesinde hasar kayıt işlemleri daha şeffaf olabilir.

Fiyatların düşüp düşmeyeceği konusunda otomobil sektöründe öncülük eden firmaların yorumu ise tam tersine.Fiyatların aynı oranda düşüş yapacağı yönünde görüş bildiriyorlar. Umarım ülkemiz adına en güzeli olur ve 15-20 yaşındaki araçlar için dünyanın parasını ödemekten insanlarımız kurtulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir