Cuma , Ağustos 14 2020

İhtiyaç Sahiplerine Erzak ve Para Yardımı

Ülkemizin şu günlerde uğraşmış olduğu Covid-19 salgını nedeni ile bir çok aile geçim sıkıntısı içinde malesef. Devletin ilgili kurumları geçim sıkıntısı yaşayan aileler için destek paketleri adı altında bir çok yardımları aktif etti.

Bunlardan bir kaçı olan Erzak ve her aileye 1,000 lira nakit yardımı için başvuru yapmanız gerekmekte. İlgili şehirlerin kaymakamlıkları ve valilik binalarına giderek bu yardımlardan yararlanma imkanınız var.Ayrıca her ilin belediyeleri de bu tür yardımlar yapmaktadır.

İhtiyaç Sahiplerine Erzak ve Para Yardımı

Erzak ve Para yardımından kimler yararlanabilir ?

Erzak yardımını almak için öncelikle hane gelirinizin düşük olması gerekiyor yada emekli veya işsiz statüsünde yer almalısınız. Hangi ilde bulunuyorsanız bulunduğunuz il ve ilçedeki kaymakamlık ve valilik binalarının ilgili departmanlarına giderek form doldurmanız ve durumunuzu açık şekilde beyan etmeniz gerekiyor. İlk hafta içinde işleme alınır başvurunuz. Sonrasında bir kamu görevlisi evinize gelecektir.

Belediyelerin ihtiyaç sahiplerine sunduğu yardımlar şöyle:

 • Belediye yardım parası
 • Odun ve kömür yardımı
 • Gıda ve erzak yardımı
 • Muhtaç asker ailesi yardımı
 • Belediye yaşlı bakım hizmetleri
 • Kırtasiye yardımı
 • Öğrencilere okul yardımı
 • Belediye bursu
 • Giyecek yardımı
 • Sosyal yardım kartı
 • Şehit ve gazi yakınlarına yardım
 • Fakir ailelere kira yardımı
 • Sağlık ve ilaç yardımı
 • Bebekler için bez ve mama yardımı
 • Engelli yardımları

Erzak yardımıı için gerekli belgeler hangileridir?

Belediyenin erzak yardımından faydalanmak isteyen kişiler belli başlı şartlara uyuyor olması gerekiyor. Erzak yardımından yararlanmak için gerekli belgeler şöyle:

Nüfus cüdanı fotokopisi

Dilekçe

Muhtaçlık belgesi (Muhtarlıktan alabilirsiniz)

Ayrıca belediyeler farklı belgeler de talep edebilir. Bu nedenle başvuru öncesinde belediyelerde bilgi almalısınız.

Belediye yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Belediyeden belediye başvuru işlemlerinin adımları değişmektedir. Bazı belediyeler başvuruları telefonla bazıları ise bizzat görüşmeyle almakta. Bu nedenle bağlı bulunduğunuz belediyeye gidip konu hakkında destek alabilirsiniz.

Belediyeden nakdi yardım almak için hangi belgeler gerekiyor?

Belediyelerden nakdi yardım almak erzak yardımı almaktan daha zordur. Çünkü kişiler ihtiyaç sahibi olduklarını belgelerle kanıtlamak durumundadır. İşte, nakdi yardım almak isteyenler için gerekli olan belgeler:

TC kimlik numaranızın yazdığı kimlik belgeniz

Yardım dilekçesi

Sağlık provizyon aktivasyon belgesi. Bu belge Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınır. Bu belgenin istenmesinin sebebi, kişinin çalışıp çalışmadığını görebilmektir.

Muhtarlıktan alınmış ikametgah belgesi

Üzerine kayıtlı araç olmadığına dair belge

Ayrıca belediyeye başvuru yapmadan önce gerekli evraklar konusunda daha net bilgi almalısınız. Çünkü belediyelerin istediği belgeler farklı olabilir.

1000 lira yardım parası nasıl alınır?

1. fazda olduğu gibi vatandaşlarımızın herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmayacak ve yardımlar evlere götürülecek.

Bu kapsamda; 2. fazda halihazırda sosyal yardım alan ve 1. fazda dağıtılan 1.000 TL’lik destekten faydalanmamış, 2 milyon 300 bin haneye 1.000’er TL nakdi destek verilecek.

Bakanlık olarak önceliklerinin, corona virüsü ile mücadele kapsamında alınan tedbirlerden ekonomik olarak olumsuz etkilenen vatandaşları desteklemek olduğunu vurgulayan Selçuk, sosyal yardımlarda 3. fazın da hazırlıklarının yapıldığını bildirdi.

Bakan Selçuk, 3. fazda, 1 ve 2. fazlardan faydalanmamış ihtiyaç sahibi hanelere 1.000’er TL destekte bulunacaklarını söyledi.

Bakan Selçuk, “3. Faz sosyal yardımdan, daha önce bu yardımdan faydalanmamış haneler faydalanacak ve söz konusu başvurular e-devlet üzerinden yapılacak. Corona virüs tedbirlerinden olumsuz etkilenmiş, ihtiyaç sahibi tüm kesimlere el uzatacağız” dedi. Selçuk, 3. fazın başvuru sürecinin ayrıca duyurulacağını da belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir