Pazartesi , Temmuz 13 2020

Çorum Saat Kulesi Tarihi

Çorumun merkezinde yer alan bu tarihi yapı çorum halkı için çok önemli bir yere sahiptir. Cansaati adı ile anılan yapı 7-8 Hasan Paşa zamanında yaptırılmıştır. Saat kulesi hakkında yerel rehberlerin yaptığı yorumlar aşağıda verilmiştir.

Çorum Saat Kulesi Nasıl Gidilir ?

Çorum Saat Kulesi

Çorum Saat Kulesi Yorumlar

Yazar: Dr. OAS

Çorum Saat Kulesi, Beşiktaş Muhafızı Çorumlu Yedi-Sekiz Hasan Paşa tarafından 1894 yılında yaptırılmıştır. Şehrin merkezinde yer alır ve minare stilinde yapılmıştır. Güneye açılan yuvarlak kemerli kapısı üzerinde, 8 sıralı, araları cetvelli ve 1312 tarihli mermer kitabede;

“Şehinşah-ı zaman Abdülhamid Han-ı keremkarın

Ferman-ı kiramından Hasan Paşa-yı bihemta

Bütün evkatını vakf eyledi ihya-i hayrata

Muvvaffak eylesun her dem anı amaline Mevla

Bu saat kulesi ez cümle hayrat-ı güzininden

Yapıldı yümn-ü evferle bu şehri eyledi ihya

Çıkup bir vakt-i eşrefde yazıldı babına tarih

Bu mikat-i celili yapdı bak Lütfi Hasan Paşa, 1312” yazılıdır.

Sarı renkli kesme kum taşından yapılan kulede, sekizgen kaideden Türk üçgeni motifli bir papuçla gövdeye geçilmektedir. Üzeri kurşun kubbeyle örtülü olan kulenin dört bir tarafında saat kadranı vardır. Şerefeye yuvarlak kemerli kapıdan 81 basamaklı merdivenle çıkılmaktadır.

 

Yazar: Mehmed Akif ÇELİK

Çorum zaten kadim bir şehir. Bu kadim şehrin tarihini yansıtıp sizi geçmişin büyülü zamanlarına götürecek bir yapıdan bahsediyorum. Tarihi saat kulesi… İnsanlar günümüz teknoloji zerzavatı içinde boğulan zavallı şehirlerin doğal kalabilen yerlerini gördüklerinde dokularında bulunan geçmişine olan bağlılığını canlandıracak yerlere bazen muhtaç oluyor. İşte size bu gereksinimi giderecek tarihi güzel bir yapı. Anlatılmaz görülüp yaşanır deyip yorumumu sonlandırıyorum. Keyifli ziyaretler.

 

Yazar: Kemal 1903

Müdürlüğü ile Meltem Cansever’e göre 1894, Hakkı Acun’a göre 1896 yılında yapılmıştır. Yedi Sekiz Hasan Paşa tarafından yaptırılan kule 27,5 metre yüksekliğinde ve 3,9 metre çapındadır.

 

Yazar: sami aktaş

Şehir merkezinde dikkat çeken, minare formunda yapılmış, bir adet şerefesi bulunan simgesel bir yapı. Zaman içinde değişikliğe uğramışsa da mimarî olarak tarihin izlerini yansıtmaktadır. Çevre düzenlemesinde, doğal taşlardan yapılmış mozaik figürleri de dikkat çekmektedir.
Yazar: Ergün Kol
Dünyanın merkezi.herkese görmeyi tavsiye ederim,ayrıca hemen yanıbaşındaki ulu camii 1304 yılında yapılmış müthiş mimarisi olan tarihi bir camii.gormeyen çok şey kaybeder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir