Cuma , Ağustos 14 2020

Çorum Müzesi Tarihi

Çorum Müzesi yıllardır ayakta duran tarihi bir bina üzerine kurulmuş bir yapıdır. Daha önceleri farklı kurumlar üzerinde hayatına devam eden bu bina sonrasında Çorum Müzesi olarak değiştirilmiş ve restore edilmiştir.

Çorum Müzesine Nasıl Gidilir ?

Çorum Müzesi

Çorum Müzesi Yorumları

Yazar: Oray U

Bir Turist Rehberi olarak ben bu müzesi beğeniyorum özellikle girişteki hem Osmanlı ve İslam kitabeleri hemde Höyüklerden çıkarılan Mezarlar sergileniyor içeride ise en ufak boşluğa kadar eserler sergileniyor Hitit Ölü gömme geleneği mezarı üç boyutlu olarak portatifi yapılmış ve sergilenmekte ayrıca muhteşem. Asma kat olayını abartarak üst üste eserleri sergilemek adına herşeyi yapmışlar. Müzenin Alışveriş ve Kafesi küçük bildiğim kadarıyla Müze içerisinde oturma ve dinlenme adına bir yer yok.Alt kattaki Etnografya salonu da şehrin kültürünü yansıtan geleneksel eserler ile doldurulmuş Müzenin görünümü mimari açıdan çekici ve alanı geniş bahçeye daha fazla eser sergilenebilir ellerinde yoksa civar müzelerden talep edilebilir zira buna müsait.Müze çalışanaları nazik ve ilgili insanlar bir kaç defa bulundum.Çoruma giderseniz gitmeden dönmeyin Alışveriş merkezine de yakın zaman kaybetmezsiniz 🙂

Yazar: Atacan Kazan

Ziyaretçiler için girişinde küçük bir park yeri bulunuyor, giriş ücreti 12 tl. Tasarımı ve içeriği ile beğendiğim bir yer. Bahçesi çok boş duruyor biraz daha gerçekleştirilebilir. Çevrilmiş alandaki tarihi eserlerin arkasında kırık bir şekilde duvarın dibine atılmış tarihi yazıtların, mezar taşlarının durması beni rahatsız etti. Binanın iç kısmındaki eserler çok çeşitli değil Fakat çok güzel dizayn edilmiş bir şekilde sizleri bekliyor. Tarihin kokusunu içinize çekebiliyorsunuz.

Yazar: Bülent Yaman

Beklediğimi bulamadım. Anadolu’da ilk kurulan devletine ve uygarlığına ait kalıntılar çok daha fazla, görsel şölen şeklinde sergileniyor olmalıydı. Teknoloji desteği de kullanılarak daha da etkileyici 5 – 6 boyutlu sinevizyon, şanal gerçeklikle desteklenerek dünya çapında müze yapılabilirdi.

Yazar:Tuba EVREN

Gerçekten çok zengin ve önemli bir müze.
Sergilenen eserlerin çeşitliliği konusunda Ankara-Istanbul ile mukayese edilmese de, Hitit hazinesi (eserleri) ile dolu bir müze.
Küçük Roma bölümü ve ana girişin altındaki küçük etnografik eserler de çok hoş. Hatta bir zırhın her demir halkasında dua yazdığı bilgisini hatırlıyorum.

Yazar: Murat Engin

1968 yılında açılan Çorum Müzesi, 2000 yılında yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır. 1914 yılında hastane olarak yapılan ve günümüzde müze olarak hizmet veren binada, Arkeoloji ve Etnografya salonları birbirinden bağımsız olarak düzenlenmiştir. Arkeoloji salonu kronolojik ve tematik sergileme sistemine göre düzenlenmiştir. Kalkolitik Çağa tarihlenen Kuşsaray Höyüğü, Tunç Çağına ait Resuloğlu Höyük ve Alacahöyük eserleri kronolojik olarak sergilenmektedir. Aynı alandaki tematik sergide Alacahöyük mezarı ve bu mezara ait ölü gömme töreni interaktif olarak canlandırılmıştır. Ziyaretçiler dokunmatik ekrandan mezar hakkında interaktif olarak bilgi alabilmektedir. Hitit yerleşmelerinin merkezinde yer alan Çorum’da başkent Boğazköy-Hattuşa, Alacahöyük, Ortaköy-Şapinuva  ve Eskiyapar gibi kazıları devam eden önemli Hitit merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezlerin yanında kazı çalışmaları tamamlanmış olan Yörüklü-Hüseyindede kazı alanında açığa çıkarılan “kabartmalı vazolar” Hitit Dönemi eserleri arasında müze koleksiyonunda özel bir yere sahiptir. Bu vazolar hakkında ziyaretçiler, özel bir sunum ile hazırlanmış dokunmatik ekranda, interaktif olarak bilgi edinebilmektedirler. Ayrıca, tematik olarak hazırlanmış olan Hitit mimarisi sergi alanında müze ziyaretçileri Hitit başkenti Hattuşa ören yerini Hitit arabası ile sanal olarak gezebilmektedirler. Müzede Hitit Dönemine ait üzeri çivi yazılı ünik bronz kılıç, UNESCO tarafından “Dünya Belleği Listesine” alınan Hitit Dönemi çivi yazılı tabletler, Boğazköy-Hattuşa ve Ortaköy-Şapinuva kazılarında arşiv hâlinde bulunan kil mühür baskılı bullalar canlandırmalar eşliğinde sergilenmektedir. Hitit Dönemi sonrasında bölgede Pazarlı, Boğazköy-Hattuşa ve Alacahöyük’te yaşamlarını devam ettirmiş olan Demir Çağı kültürüne  (Frigler) özgü birçok vitrin arkalarına yapılan canlandırma eserler eşliğinde sergilenmektedir. Bu dönemi Hellenistik, Galat, Roma ve Bizans dönemleri seramik, cam ve madeni eserlerin sergisi takip etmektedir. Bu salonda Roma Dönemi güneş saatinin çalışma sistemi olan ışığın hareketi ile gölgenin saat üzerindeki çizgiye yansıması tematik olarak ziyaretçiye aktarılmaktadır. Ayrıca, müzede Helenistik, Roma eyalet ve resmi sikkeler ile Bizans Dönemi ve İslami Dönem sikkelerinden oluşan zengin bir sikke koleksiyonu da sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir