Pazartesi , Temmuz 13 2020

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankarada bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi hakkında sizler için tüm görüşleri ele alacağız bugün.Bakalım insanlar ne düşünüyor.Lütfen sizde yorumlarınızı ekleyiniz. Hemen detaylara girelim o halde.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi nerede ve nasıl gidilir ;

 

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Yorumları ;

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

 

Yazar: Emre Berk Ahu 

 

Paleolitik Çağ’dan itibaren Anadolu topraklarının özgün eserlerine ev sahipliği yapan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, iki tarihi binadan oluşmaktadır. Bunlar Osmanlı Dönemi yapıları olan Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’dır. 2014’te restore edilerek yenilenen bu müzede sanal turlar, canlandırmalar ve Göbeklitepe’deki T biçimli dikme replikalar ve eserlerle birlikte tarihe bir yolculuk yapmanızı sağlamaktadır. Ankara’nın ilk müzesinin öyküsü 1921 yılına uzanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün merkezde bir Eti Müzesi kurulması fikriyle, ülkenin dört bir yanından Hitit eserleri toplanmaya başlanmıştır. Dönemin Kültür Müdürü Galip Bey, Ankara Kalesi’nin Akkale Burcu, Augustus Mabedi ile Roma Hamamı’nı müzeye dönüştürerek ilk adımı atmıştır. Akkale’nin sınırlı alanı yetmeyince, Ankara Kalesi yakınlarındaki atıl durumdaki Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ın restorasyonuna başlanmıştır. 1938 yılında başlayan restorasyon 1968’te tamamlanmıştır. Binaların onarımı devam ederken, 1943 yılında onarımı biten bedestenin orta mekanı ziyarete açılmıştır.

Yazar: mıkal akar 

 

MuhteşemdiMüzeyi dar bir vakitte gezmek zorunda kaldım ama aşırı etkilendiğimi söyleyebilirim, eserlerin etkileyiciliği bir kenara dursun, eserler iyi aydınlatılmıştı ve dışarıda kar yağıyor olmasına rağmen içeride bunu hissetmiyordunuz. Şansımıza alt katta yer alan son iki bölüm restorasyon sürecinde olduğu için gezemedik, yakın zamanda umarım açılır. Eksik olarak gördüğüm şeylerden bahsetmek gerekirse müzede yer alan dijital ekranlardan Anadolu’daki eski yerleşim yerlerine ait çok az ve kitabi bilginin yer alıyor olması. Aynı durum eserlerin altında yazan bilgiler için de geçerli. Yani Kral Midas’a ait bir kafatası görüyorsunuz ama onunla ilgili bilgi verilmemesi ya da Anadolu medeniyetlerinin tarihinden pek bahsedilmemesi beni üzdü. Çivi yazılı tabletlerin açıklamaları aklımda kalan bilgiler diyebilirim, çok ilginç buldum. Ek olarak hediyelik eşya satın almaya gittiğimde fiyatların biraz yüksek olduğunu gördüm. Bir önceki gün Anıtkabir’i ziyaret etmiştim. Oradan da bir anahtarlık aldım ama ikisi arasında üç katı fiyat farkının olması beni üzdü. Yanlış bir izlenim oluşturduysam şimdiden özür dilerim, sadece düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Yazar: Muhammed Furkan Oruç

 

Müzeyi dar bir vakitte gezmek zorunda kaldım ama aşırı etkilendiğimi söyleyebilirim, eserlerin etkileyiciliği bir kenara dursun, eserler iyi aydınlatılmıştı ve dışarıda kar yağıyor olmasına rağmen içeride bunu hissetmiyordunuz. Şansımıza alt katta yer alan son iki bölüm restorasyon sürecinde olduğu için gezemedik, yakın zamanda umarım açılır. Eksik olarak gördüğüm şeylerden bahsetmek gerekirse müzede yer alan dijital ekranlardan Anadolu’daki eski yerleşim yerlerine ait çok az ve kitabi bilginin yer alıyor olması. Aynı durum eserlerin altında yazan bilgiler için de geçerli. Yani Kral Midas’a ait bir kafatası görüyorsunuz ama onunla ilgili bilgi verilmemesi ya da Anadolu medeniyetlerinin tarihinden pek bahsedilmemesi beni üzdü. Çivi yazılı tabletlerin açıklamaları aklımda kalan bilgiler diyebilirim, çok ilginç buldum. Ek olarak hediyelik eşya satın almaya gittiğimde fiyatların biraz yüksek olduğunu gördüm. Bir önceki gün Anıtkabir’i ziyaret etmiştim. Oradan da bir anahtarlık aldım ama ikisi arasında üç katı fiyat farkının olması beni üzdü. Yanlış bir izlenim oluşturduysam şimdiden özür dilerim, sadece düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Yazar:Ahmet Yığılı

 

Hititlerin ve Firiglerin Ankara, Malatya, Göbeklitepe ve Kayseri illerinden getirilen kalıntılarını görebileceğiniz huzurlu müze. Tuvalet ve kafesi de var. Özel otoparklar yakında. Aracınızı bu şekilde de park edebilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşya mağazasında çok güzel ürünler var. Ankara’ya geldiyseniz ziyaret etmeniz gereken yerlerden.

Yazar: Edmond Dantes

 

Yeni düzenlemelerle daha da güzel oldu. Zaten ortam ve ışıklandırma insanı ilkçağda ve çatalhöyük bölümünde daha öncesinde hissettiriyor. Camlar daha kaliteli olabilir çok yansıma var. Bir de yeni yönetim eğitim düşmanı sanırım. Çocuklarla etkinlik yapamıyoruz. Müze görevlileri gelip sürekli çocukları gürültü yapmayın burası müze diye uyarıyor. Be güzel kardeşim siz hayatınızda dünya müzelerini gezmemişsiniz. Müzelerde çocuklar koşar, oynar drama yapar. Sessiz ortamda gezmek isteyenler okullar kapalıyken gelsin. Eskiden müzenin atölye kısmında çocuklarla çalışmalar yapabilirdik şimdi yok. Nedir bu eğitim düşmanlığı anlamadım. Yine de müzenin güzelliğine ve eserlerine 5 yıldız. Ama gerçek müze kimliğini çocukları bu işin içine katmadan kazanamazsınız. Siz niye kuruldunuz.millet gelsin sessiz sedasız gezsin diye mi. Atatürk yaşasa müzeler okula dönerdi günümüzde. Okul gibi sabahtan akşama kadar etkinlik olurdu. Yaşasın teknokrasi. Herkes en iyi olduğu işi yapsa böyle dandik olmayız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir